مقدمه

قرآن و عترت دو میراث گرانقدر رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) هستند که به عنوان نماد و سر لوحه تمامی فعالیت های تبلیغی-دینی شیعه شناخته می شوند. توجه توأمان به کلام وحی و معارف ائمه هدی (صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین) در ارتباط تبلیغی با زائران و نمازگزاران مسجد مقدس جمکران موجب گردیده یکی از شایسته ترین اقدامات فرهنگی برای ارتقاء معنوی زائران و نمازگزاران در این پایگاه عظیم تشیع برنامه ریزی و ساماندهی آموزه ها و فرهنگ قرآنی باشد تا علایق مخاطبان را برای تکاپو در معارف بیکران قرآن و روایات ، وا داشته و توانایی برگرفتن قطرات آب حیات از دریای فیاض معارف ثقلین را به او ببخشد.

اکنون که به برکت انقلاب اسلامی فضای انس با قرآن و عترت، در کشور گسترده شده و در محـافل و مجامع، قرائت ، حفظ، تفسیر قرآن و معارف اهل بیت رونق یافته است ، دارالقرآن الکریم مسجد مقدس جمکران در ظلّ عنایات خاصّه حضرت بقیت الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و با همت تولیت معظّم حضرت حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان و جمعی از خدمتگزاران قرآن، از نیمه مبارک ماه شعبان المعظم سال ۱۴۳۵ ه.ق (مصادف با خردادماه ۱۳۹۳) با هدف ترویج و ارائه فرهنگ ناب قرآن و عترت به خیل عظیم زائرین و مجاورین مشتاق ثقل اکبر ، افتتاح گردید و بحمدالله والمنّه با راه اندازی شبستان قرآنی در بهمن ماه ۱۳۹۴ در زمینه های مختلف آموزشی ،  تبلیغی و ترویجی توفیقات مطلوبی حاصل گردیده است.  

ضرورت:

 قال رَسُولَ اللَّه‏ صلی الله علیه و آله و سلم : فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَیْکُمُ‏ الْفِتَنُ‏ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالْقُرْآن‏  ترجمه: زمانی که فتنه ها مانند پاره های شب تار، شما را فراگرفت بر شما باد به قرآن.

وجود ظرفیت های عظیم در مسجد مقدس جمکران همانند محوریت‌ جهانی در میان مسلمانان و به ویژه  در جهان تشیع به عنوان  قدرت الهام بخش به حرکت‌های فراگیر و نهضت‌های فرهنگی ثقلین‌محور در داخل و خارج کشور و … از جمله عواملی است که اهمیت انجام فعالیت های قرآنی را در این مکان مقدس، دو چندان می کند.

 

رسالت:

ایجاد فضایی مناسب جهت ترویج، تبیین و تعمیق مفاهیم قرآن کریم و سیره اهل‎بیت علیهم السلام در میان نمازگزاران ، میهمانان و مجاوران مسجد مقدس جمکران با استفاده از تمامی ظرفیتها و ابزارهای در اختیار، در راستای تحقق جامعه مطلوب اسلامی- ایرانی

 

چشم انداز فعالیت های قرآنی مسجد مقدس جمکران در افق ۱۴۰۴

با توجه به موافقت و حمایت تولیت محترم مسجد مقدس جمکران جهت اختصاص یکی از شبستان های  بزرگ در حال احداث مسجد برای انجام فعالیتهای قرآنی و عملیاتی شدن طرح جامع “جمکران سرای قرآن “  که با حمایت شورای قرآنی مسجد مقدس و جمعی از نخبگان و دلسوزان قرآنی کشورتدوین گردیده است،  انشاءالله مسجد مقدس جمکران در افق ۱۴۰۴ به عنوان مسجد تراز ، دارای برترین فعالیت های آموزشی و ترویجی بوده و الگو و محور فعالیتهای قرآنی مساجد کشور خواهد شد.  

 

اهداف:

 

عرصه‎های فعالیت:

 

  1. گروه‎های هدف:

 

  1. گروه‎های تخصصی:

 

تشریح فعالیتها:

 آنچه بیان می شود حداقل فعالیت مطلوب در مقطع کنونی است که با تأیید کارشناسان و اعضای شورای قرآن مسجد مقدس جمکران برنامه ریزی شده است. امید است در صورت به فعلیت رسیدن دیگر ظرفیت های مسجد مقدس جمکران، فعالیت های قرآنی در سطح گسترده تری ارائه گردد. در حال حاضر  فعالیت های دارالقرآن الکریم مسجد مقدس جمکران در ۲ بخش آموزشی و تبلیغی ترویجی در حال برگزاری است.